• DişHekimi Ümraniye Twitter
  • Facebook
  • Google Plus
Endodonti ( Kanal Tedavisi)

Kanal tedavisi nedir? Neden ve nasıl yapılır?

Endodontik tedavi yani kanal tedavisi; dişlerin kök kanal boşluğu içerisinde bulunan ve pulpa dokusu adını verdiğimiz damar, sinir, ven ve lenf damarlarından oluşan dokunun diş çürüğü, dişe gelen travmalar, ileri dişeti hastalıkları, hatalı yapılmış dolgu veya protetik restorasyonlar, yanlış uygulanmış ortodontik tedaviler sonucu hasara uğraması nedeniyle hekimin bu dokuyu ve kanal boşluğunu temizleyerek diş ve çevre dokuların sağlıklı bir şekilde ağız ortamında korunmasını sağlamak amacıyla yapmış olduğu tedavidir.

Kanal tedavisi yapılan bir dişin ömrü ne kadardır?

Başarılı bir kanal tedavisi yapılmış bir diş, iyi bir ağız hijyeni ve düzenli kontroller ile ömür boyu ağızda kalabilir.

Kanal tedavisi ne zaman yapılır?

Çürük nedeniyle pulpası açığa çıkmış ağrılı olgularda, travma sonucu canlılığını yitirmiş vakalarda abse, kist, fistül oluşumu görülen dişlerde kanal tedavisi yapılması gerekmektedir. Kanal tedavisi ne zaman yapılır?

Çürük nedeniyle pulpası açığa çıkmış ağrılı olgularda, travma sonucu canlılığını yitirmiş vakalarda abse, kist, fistül oluşumu görülen dişlerde kanal tedavisi yapılması gerekmektedir.

Kanal tedavisi kaç seans sürer?

Günümüzde canlı dişlerde kanal tedavisi tek seansta, abse oluşumu, fistül varlığı ve ağrı gibi semptomların devam ettiği nekrotik dişlerde birden fazla seansta tamamlanmaktadır.

Kanal tedavisinin aşamaları nelerdir?

Öncelikle doğru bir tedavi için doğru bir teşhis gereklidir. Bunun için de gözle muayenenin yanı sıra radyografilerden, çeşitli elektrikli ve sıcak, soğuk pulpa testlerinden faydalanılarak sorunlu diş ve durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Diş canlı ise uygun lokal anestezik ajan seçilerekdiş ve çevre dokular hissizleştirilir. Çürük temizlenerek veya diş üzerinde daha önceden varolaneski dolgu, restorasyon kaldırılarak dişin kök kanal boşluğuna(pulpa) ulaşılır.

Elektronik apeks bulucular veya radyografi yardımıyla çalışma uzunluğu saptanır. Çeşitli eğeler ve döner alet sistemleri kullanılarak kök kanalı içindeki iltihaplı dokular uzaklaştırılır. Bu esnada mikroorganizmalar, ürünleri ve organik doku artıklarının uzaklaştırılması için çeşitli dezenfektanlarla kök kanal boşluğu yıkanır. Yeterli temizleme ve şekillendirme yapıldıktan sonra kanal içi kurulanır.

Şekillendirme sırasında kök kanalı sık sık yıkanmalıdır. Tedavi tek seansta tamamlanacaksa kök kanalları uygun kanal dolgu maddesiyle sızdırmaz bir şekilde doldurulur. Birden fazla seansta tamamlanacaksa kanalların uzun vadeli dezenfeksiyonu için kanal içinr antiseptik uygulanarak geçici dolgu ile kapatılır. İkinci seans kanal içine yerleştirilen Ca(OH)2 (kalsiyumhidroksit) temizlenir.

Kök kanalı tekrar yıkanır ve kurulanır. Dişte ağrı, şiş, kötü koku gibi belirtiler yoksa kök kanalları sızdırmaz bir şekilde doldurulur.

Yazar Hakkında

Türk Diş Hekimleri Birliği
Dişhekimi İstanbul Diş Hekimleri Odası

İstanbul Diş Hekimleri Odası

Yorum Yaz

Doktorunuza Sorun

Tüm Soru görüşleriniz için bizimle bağlantıya geçeblirsiniz.