• DişHekimi Ümraniye Twitter
  • Facebook
  • Google Plus

Diş Beyazlatma

MUAYENEHANEMİZDE LAZERLE DİŞ BEYAZLATMA YAPILMAKTADIR


SÜRE:30 DK.

SONUÇ: 3 TON DAHA AÇIK RENK DİŞLER

Muayenehanemizde Kullanılan Diş Beyazlatma Teknikleri ve Bilinmesi Gerekenler

Diş Beyazlatma

Beyazlatma işlemi özel olarak hazırlanmış bir jelin dişler üzerine sürülmesi ve bir ışık kaynağı ile reaksiyonun hızlandırılması şeklinde olur. Beyazlatma işleminin mekanizması bir oksidasyon-redüksiyon tepkimesi şeklindedir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır. Dişlerde renkleşmeye neden olan maddeler renksiz substanslar ile yer değiştirir ve beyazlama meydana gelir.

Dişlerde renk bozukluğu çok farklı sebeplere dayanır:

  • Çevresel faktörler: Fırçalama eksikliği, diyete bağlı kromojenler, diş yüzeyindeki bakteri plağı, dişin travmaya maruz kalması, çay-kahve-kırmızı şarap gibi renklendirici besinler.
  • Mesleki nedenler: Metalik tuzlara maruz kalmak.
  • Genetik faktörler: Genetik faktörlerden dolayı diş renginin koyu olması, çocukluk döneminde kullanılan antibiyotikler, amelogenezis imperfekta-dentinogenezis imperfekta-florozis gibi diş dokusu hastalıkları.
  • Önceki diş tedavileri: Kanal tedavileri ve amalgam dolgulara bağlı renkleşmeler.

Diş Beyazlatma öncesi yapılacak teşhiş, tanı ve yöntemleri

Beyazlatma işlemi öncesinde,beyazlatma uygulanacak dişlerde herhangi bir çürük,dişeti çekilmesi,dişeti iltihabı,dişlerde aşınma olmamalıdır. Bu gibi durumlarda önce gerekli tüm tedaviler yapılır daha sonra beyazlatma işlemine geçilir. Beyazlatma işlemi öncesinde renkleşmenin sebebi belirlenmelidir. Hangi tip beyazlatmanın uygulanacağı buna göre seçilir.

Tedavi Yöntemleri

Diş içine Beyazlatma

Canlılığını yitirmiş dişlere uygulanır. Dişler daha öncesinde bir travmaya maruz kalmışsa veya kanal tedavisi sonrasında renkleşme meydana geldiyse dişlerin içine jel konulması yöntemiyle beyazlatma sağlanır.%35'lik perhidrol kanal tedavisi uygulanmış dişe yerleştirilir ve belli periyotlarla değiştirilerek yeterli beyazlık sağlandığında işleme son verilir.

Diş Dışına Beyazlatma

Kliniğimizde lazerle beyazlatma yapılmaktadır. 45 dk süren seans sonucu tek seferde istenilen sonuç alınır.

Hekim tarafından dişlere sürülen beyazlatma patının ışık kaynağıyla aktiflenmesiyle uygulanır. Uygulanan jel süperoksol kostik bir maddedir. Bu yüzden çevre yumuşak dokularda geri dönüşümlü lekelenmeler oluşabilir. Bu nedenle işleme başlamadan önce dudaklar izole edilir ve dişetleri ışıkla sertleşen özel bir bariyerle örtülür.

Beyazlatma işleminin dolgular ve kaplamalar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.Bu nedenle elde edilen diş rengine göre yenilenmeleri gerekir.Beyazlatma işlemi zamana ve hastanın alışkanlıklarına bağlı olarak geri dönen bir işlemdir.Bu nedenle belli aralıklarla yenilenmesi gerekir.

Hasta ve hekim tarafından uygulaması gayet basit olan bu işlemin uzun vadede hiçbir komplikasyonu bulunmamıştır. Bu nedenle gülüşümüzü saklamak yerine böylesine kolay bir işlemle elde edilebilecek pırıl pırıl bir gülüşü sergilemek hepimizin hakkıdır.

Hakkımızda

Diş Hekimi Sinan Ünal
Dişhekimi Sinan ÜNAL

İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği Fakültesini bitirerek "Diş Hekimliği " ünvanını kazanan Sinan ÜNAL , mezuniyet yılı olan 2006'da başlattığı diş hekimliği kariyerini Amerika , İtalya, Bulgaristan, Kıbrıs gibi çeşitli ülkelerde katılmış olduğu seminer ve kurslar ile geliştirmiş olup, İstanbul ili Ümraniye ilçesinde Özel ağız ve diş sağlığı hizmetleri vermek üzere kurmuş olduğu Diş Hekimi Sinan ÜNAL kliniği bünyesinde sürdürmektedir. Klinik bünyesinde ayrıca cerrahi, ortodonti ve periodontoloji dallarında uzman hekimlerde hizmet vermektedir.

Yorum Yaz

Doktorunuza Sorun

Tüm Soru görüşleriniz için bizimle bağlantıya geçeblirsiniz.